›  PROJEKTY  › Erasmus+  ›  WASL

WE ARE STILL LEARNING

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie, který formou spolupráce a mobilit podporuje profesionální
rozvoj osob, které pracují v oblasti vzdělávání, přispívají k inovaci a zvalitnění výuky či práce s mládeží.

V rámci Klíčové akce 1 (KA1) pro školní sektor mohou mateřské, základní a střední školy vysílat své pracovníky
do zahraničí s cílem jejich dalšího profesního rozvoje. Účastníci mobilit si tak zdokonalí znalosti cizích jazyků,
zvýší si povědomí o jiných kulturách a zemích, zapojí se do sítě mezinárodních kontaktů
a získají smysl pro evropské občanství a evropskou identitu.

Naše škola bude realizovat projekt WASL od září 2019 do srpna 2021.
Grant EU ve výši 26.631 € podpoří celkem 9 mobilit profesního rozvoje (staff training):

• 3 jazykové kurzy v Anglii,
  • 4 odborné kurzy v Portugalsku, Švédsku a Anglii,
  • 2 stínování (job-shadowing) na gymnáziích na Slovensku a v Německu.

Zprávy a fotografie z proběhlých mobilit naleznete v následujících příspěvcích a na Facebooku školy.

Získané zkušenosti učitelé sdílejí se svými kolegy s cílem zvyšovat kvalitu služeb, které škola poskytuje.

Z důvodu špatné zdravotní situace spojené s nákazou Covid-19, byl projekt prodloužen do 31. srpna 2022. Z důvodu bezpečnosti našich pedagogů došlo také u některých aktivit ke změně místa absolvování.

Rakousko - Vídeň

4. 10. 2021 - 15. 10. 2021

ACTILINGUA Academy Vienna, Lehrerfortbildungskurs

Mgr. KUČERA - odborný kurz

Začátkem října 2021 jsem absolvoval dvoutýdenní speciální odborný kurz pro učitele jazyka německého ve Vídni na jazykové škole Acti Lingua Academy, Language Studies GmbH.

Tento odborný jazykový kurz byl určen pro učitele a pedagogy, jejichž mateřským jazykem není němčina, a kteří si chtějí své jazykové znalosti nadále prohlubovat a dále se zdokonalovat v oblasti metodiky a didaktiky výuky jazyka německého a reálií německy mluvících zemí.

V rámci tohoto kurzu jsem absolvoval 40 výukových lekcí a dále pak 10 lekcí (1 lekce = 45 minut) zaměřených na kulturní reálie Vídně. Naší skupinu tvořilo devět učitelů z pěti různých zemí. Všechny spojoval zájem odnést si z výuky maximum toho, co povede k oživení naší vlastní výuky.

Lektoři se s námi podělili o své zkušenosti s výukou jazyka německého, měli jsme možnost zažít si i v roli žáků řadu inovativních výukových metod. Lektoři nás seznámili s řadou aktivit vedoucích k efektivnímu osvojení a procvičení okruhů slovní zásoby, frázových sloves a idiomů. Vyzkoušeli jsme si řadu originálních komunikativních metod a řešili jejich praktické užití i vzhledem k různým věkovým skupinám žáků. Měli jsme možnost seznámit se i s řadou online výukových materiálů. Zdokonalovali jsme se v práci s autentickými texty ve výuce i s ohledem na rozdílnou jazykovou úroveň žáků.

V neposlední řadě jsme se navzájem v rámci zajímavých diskuzí obohatili o své zkušenosti s výukou jazyka německého ve svých zemích a zkušenosti s realizací různých aktivit v rámci programu Erasmus+.

V rámci kulturních reálií jsme absolvovali několik tematicky zaměřených komentovaných prohlídek rakouské metropole. Některé z „Vídeňských povídek“ od Brigitte Weninger jsme ztvárnili v rámci pouličního představení, což nám přineslo i trochu toho stresu, ale závěr tohoto odpoledne se nesl v euforické radosti.

Jazyková škola Acti Lingua disponuje i svým vlastním ubytovacím zařízením, kde jsme se mohli  setkávat a trávit čas společně i s jinými žáky této jazykové školy, kteří pocházeli z různých koutů světa. Pojítkem nám byla němčina.

Jsem rád, že jsem mohl absolvovat tuto vzdělávací akci, která mě velmi obohatila.

Mgr. Miloš Kučera

9.jpg (166 KB) 8.jpg (106 KB)

OID organizace:
E10113524