Připomenutí 17. listopadu na Gymnáziu Karviná
Milé čtenářky a milí čtenáři,
17. listopadu si tradičně připomínáme Den boje za svobodu a demokracii a také Mezinárodní den studentstva. Nejinak tomu bylo i na Gymnáziu Karviná, jež se zapojilo do iniciativy Samet na školách, kterou připravili žáci v rámci projektu Školy – Vyslanci Evropského parlamentu.
V průběhu týdne od 11. do 15. listopadu jsme měli možnost téma probírat jak v českém jazyce, tak i v společenských vědách, dějepisu a dalších předmětech. Do naší školy rovněž zavítali dva pamětníci, Apostolis Konstantinidis a Ivan Jakeš, kteří nám v semináři moderní historie vyprávěli o svých vzpomínkách na tuto důležitou událost. Jejich povídání bylo součástí Příběhů bezpráví, každoroční akce, do které se naše škola zapojuje.
V pátek 15. listopadu vyvrcholily aktivity studentským happeningem v malé tělocvičně školy. V podání našich žáků zazněla Modlitba pro Martu, píseň, jež se díky svému nadčasovému textu a sugestivnímu podání Marty Kubišové stala jedním symbolů svobody a odporu vůči okupaci naší republiky. Účastníci setkání z řad žáků i zaměstnanců si mohli symbolicky připnout trikoloru, podepsat petici Několik vět či ve třetím patře školy navštívit krásnou výstavu, na jejíž instalaci se podílela paní učitelka Průdková spolu s žáky výtvarné výchovy. Na závěr jsme společně rozsvítili svíčky i své mobily a zacinkali klíči.
Celou akcí jsme jako organizace i jednotlivci chtěli sdělit, že se hlásíme k hodnotám svobody a demokracie, které ani dnes nejsou samozřejmostí, a je na nás, abychom je zachovali pro budouci generace.
Děkujeme všem, kteří se na přípravě akce podíleli.
Prohlášení zástupců žáků, které vzniklo jako výstup předmětu textový editor.
„My, studenti karvinského gymnázia, jsme se sešli, abychom si připomněli odkaz svých předchůdců, kteří se svými činy výrazně zasloužili o to, v jaké zemi dnes můžeme žít. Jak v roce 1939, tak v roce 1989 to byli právě studenti, jako jsme dnes my, kterým nebylo jedno, v jakých podmínkách musí žít, a i pod hrozbou trestu vyšli do ulic, bojovali za svá práva a za pravdu. Tito žáci a studenti tehdy statečně riskovali, aby pro nás vybojovali svobodu a demokracii. Ale ani nám dnes nejsou tyto hodnoty lhostejné, chceme o ně dále pečovat, rozvíjet je a bránit. A v tomto jsou nám, dnešním studentům, naši předchůdci velkým vzorem a my se hrdě hlásíme k jejich odkazu. Jsme vděční, že zde můžeme dnes stát a můžeme svobodně mluvit a žít. Děkujeme.” Julie Mazurková, Matěj Juřík
Vyslanci Evropského parlamentu