Julie Janková – kurz v Irsku

8. 7. 2024 – 12. 7. 2024
Metodický kurz – CLIL: An Introduction, ATC Language School, Dublin

Letní prázdniny jsou příležitostí pro odpočinek, ale také pro prohlubování svých znalostí a samostudium. Jsem ráda, že jsem mohla v rámci akreditace programu Erasmus+ vycestovat na metodický kurz pro učitele CLIL for secondary teachers ATC Language School do irského Dublinu. V průběhu kurzu jsem se seznámila se základními principy metody CLIL (Content Language Integrated Learning), která jednoduše řečeno nabízí využívání cizího jazyka (nejčastěji angličtiny) ve výuce jiných předmětů než jen jazyka. 

Moje studijní skupina byla 10 členná a kromě mne se skládala ze šesti učitelek a jednoho učitele z Itálie a dvou ze Španělska. V úvodu nám naše irská lektorka Karen představila teoretické základy, ze kterých zmiňované principy vycházejí. Měli jsme příležitost sestavit si plán hodiny se zaměřením na předměty, které vyučujeme. Získali jsme také tipy, jak vytvářet podpůrné aktivity, která žákům využití cizího jazyka v odborných předmětech usnadňují. Používání angličtiny v jiném než jazykovém vyučování může pro některé představovat výzvu, ale také vzbuzovat obavy. Existují však osvědčené postupy, jak žákům pomoci a jak umožnit i v heterogenní třídě metodu CLIL využívat. 

V neposlední řadě jsem se seznámila s irskou kulturou. Dublin je multikulturní město, kde člověk může potkat lidi doslova z celého světa. Pulzující ulice a davy lidí mohou  člověka někdy děsit, ale Dublin navozuje atmosféru pohody. Lidé jsou tady na sebe milí a místní Irové vždy připraveni podělit se o svou bohatou historii a tradice. Velmi inspirativní bylo EPIC – Muzeum irské emigrace mapující osudy nespočtu Irů, kteří byli nuceni různými okolnostmi svou vlast opustit, ať už to byl např. Velký hladomor v polovině 19. století nebo konflikt v severním Irsku v druhé polovině 20. století. EPIC v názvu muzea znamená Every Person is Connected (Každý člověk je propojen) a v závěru interaktivního programu neonově svítí věta Ireland Never Leaves You (Irsko Tě nikdy neopustí). Člověk odchází a zamýšlí se nad tím, jaké štěstí má, když může žít se svou rodinou na místě, kde se narodil a není nikým nucen odejít.

Přínos metodické kurzu spatřuji mj. i v tom, že mi přinesl podněty i do hodin anglického jazyka, ať se to týká irských reálií či irské angličtiny a také v tom, že jsem navázala kontakty s kolegyní z italského Janova a španělské Almerie. 

Děkuji vedení školy a celému koordinačnímu týmu Erasmus+ v čele s Ivou Vrbovou za umožnění vycestovat a získat nezapomenutelnou zkušenost.

Mgr. Julie Janková