Tomáš Florián – stínování na Slovensku

13. 5. 2024 – 17. 5. 2024
Stínování metodiky výuky dějepisu a zeměpisu, Gymnázium, Poštová 9, Košice

Můj první výjezd v rámci projektu Erasmus+ směřoval do centra východního Slovenska, do Košic. Výjezd jsem absolvoval v týdnu od 13. do 17. května společně s kolegou Ondřejem Sikorou. Před samotnou cestou jsme oslovili košické Gymnázium Poštová 9 a domluvili spolupráci. Z pohledu výsledků a úspěchů žáků se jedná o prestižní a úspěšnou školu nejen v rámci kraje, ale také celého Slovenska. Škola je aktivní v republikových i mezinárodních soutěžích a také programu Erasmus, v rámci kterého pořádá mobility pro učitele a žáky školy do Portugalska, Itálie a dalších zemí. Vedení školy otevírá pouze čtyřleté obory, ale žáci si mohou vybrat z více programů se zaměřením na jazyky, biologii a chemii nebo matematiku. Právě matematické třídy mají na gymnáziu více než padesátiletou tradici a patří k nejlepším v celé zemi.

Během týdne jsem navštívil celkem 16 vyučovacích hodin dějepisu a zeměpisu s následným rozborem u čtyř různých pedagogů a mimo to jsem využil i možnosti dalších konzultací s vedením a slovenskými kolegy. Při násleších jsem měl možnost prohloubit si historické a geografické znalosti o Slovenské republice, srovnal jsem odlišný historický vývoj Slovenska a České republiky a rozdílné geografické charakteristiky těchto krajin. Využil jsem rovněž nabídky zapojit se do výuky po boku slovenských kolegů. Seznámil jsem se školským systémem Slovenské republiky a jeho přímým aplikováním v pozorovaných hodinách. Zároveň si velmi cením možnosti konzultace a rozboru podoby maturitní zkoušky, ta je v hostující škole mnohem komplexnější z hlediska pokrytí historických epoch, především z dovednostního hlediska, tzv. historické gramotnosti a historického myšlení, kdy žák pracuje s různými typy historických pramenů. Právě tyto znalosti využijeme při realizaci nové podoby maturit na naší škole v nadcházejících letech v předmětu dějepis. 

Nad rámec plánovaného programu a rozvrhu jsem se zúčastnil  tzv. účelového cvičení. Jedná se o jedno ze tří povinných cvičení pro žáky středních škol na Slovensku. Společně s žáky a jejich učiteli jsem absolvoval několikakilometrový pochod do jednoho z košických parků. Zde následovalo zápolení mezi třídami ve vytrvalostních, silových a rychlostních disciplínách.

V odpoledních hodinách jsem měl dostatek času k obdivování historického centra města a jeho okolí. Za vidění (a poslech) určitě stojí košická Zpívající fontána, katedrála svaté Alžběty se Zikmundovou věží, která má několik prvenství, případně košická muzea a galerie, mezi kterými uvedu alespoň Rodošto, jehož expozice se věnuje osobě Františka II.Rákócziho. Nutno dodat, že Košice mohou směle kandidovat jako jedno ze slovenských center gastroturistiky. Zdejší malebné podniky a kavárny lákají k zastavení a vychutnání si skvělého jídla, pití a genia loci, který tomuto městu zajisté nechybí.

Závěrem bych rád  vyjádřil své upřímné poděkování vedení Gymnázia Karviná za možnost účastnit se programu Erasmus+, který mi umožnil plně se soustředit na profesionální a osobní rozvoj. Tento program mi poskytl jedinečnou příležitost rozšířit své obzory, získat nové zkušenosti a poznat inspirativní lidi. Chtěl bych ocenit naši koordinátorku Erasmu, paní magistru Ivu Vrbovou, za podporu, pomoc a cenné rady. Velké díky patří také vedení školy a kolegům v přijímající organizaci Gymnázia Poštová 9 v Košicích, kteří mě srdečně přijali a poskytli mi veškerou potřebnou pomoc a podporu během mého pobytu. Jejich vstřícnost a ochota sdílet své zkušenosti a znalosti byly pro mě velkou inspirací. Děkuji za možnost nahlédnout do vašich metod a přístupů, které jistě využiji ve své další práci.

Mgr. Tomáš Florián