Výměnný pobyt Erasmus+ v Dánsku 2023

5. 11. 2023 – 12. 11. 2023
Skupinová mobilita žáků, Rejsby Europæiske Efterskole, Rejsby

4. listopadu vyrazil tým 26 žáků a tří učitelů na výměnný pobyt do Dánska v rámci programu Erasmus+. Cílem pobytu bylo vzájemné seznámení českých a dánských žáků s kulturou a vzdělávacím systémem druhé země, a především pak sdílení dobré praxe v oblastech ekologických řešení a občanském vzdělávání. Naší partnerskou školou byla Rejsby Europæiske Efterskole.

Naší první zastávkou byla Kodaň, kde pro nás dánští žáci připravili několik kulturně-vzdělávacích aktivit navazujících na přípravné aktivity a týkajících se významných míst (sídlo parlamentu Rosenborg, pevnost Kastellet, socha Malé mořské víly, královský palác Amalienborg, náměstí Kongens Nytorv s vánočními trhy). Po noclehu v hostelu a dopolední prohlídce čtvrti Nørrebro s debatou o multikulturalismu a dánské literatuře (hroby Andersena a Kierkegaarda na místním hřbitově) jsme se vydali přes celé Dánsko do Rejsby, vesničky na západě Jutského poloostrova, kde sídlí naše partnerská škola.

Rejsby Europæiske Efterskole je jednoroční internátní střední školou, kde žáci tráví veškerý čas a která se zaměřuje na společenské vědy v evropském rozměru. Během deštivého pracovního týdne jsme se stravovali v místní školní jídelně, kde jídlo připravují sami žáci. Velice nás zaujalo řešení ekologického stravování a prevence plýtvání jídlem, které škola zavedla, a rádi bychom podobné prvky převzali i na své škole. Spali jsme v žákovských ubikacích, leckdy ve stísněných pokojích, se svými dánskými protějšky.

Uspořádali jsme několik aktivit, během kterých nás Dánové seznámili se základními frázemi v dánštině, se kterými se naši žáci vypořádali velice dobře, a přizvali nás ke sportovním aktivitám. Přímo na místě jsme pro Dány připravili večer české kuchyně a večer české kultury, během kterého si Dánové ověřili své znalosti o Česku v kvízu, zatančili si s námi polku, procvičili si české jazykolamy a seznámili se s našimi idiomy. Dánové pro nás také připravili aktivitu, při níž jsme si vyzkoušeli své programovací schopnosti – museli jsme sestavit a naprogramovat roboty z Lega tak, aby se mohli utkat v souboji. Kromě toho jsme také navštívili hodiny a sledovali, jak se dánští žáci vzdělávají o tématech souvisejících s životem v současné Evropě (účast v demokratických procesech, EU) a následně s nimi na tato témata diskutovali.

Vyrazili jsme také na exkurze – do válečného muzea Tirpitz, do Blåvandu a na nedaleký maják a do vikingského muzea ve starobylém městečku Ribe. Jak v Kodani, tak během těchto exkurzí museli žáci řešit řadu problémových úloh, dopravit se na zadaná místa, sbírat informace o dánské kultuře a psát recenze na restaurace.

Během víkendu se naši žáci odebrali do rodin svých partnerů, které žijí rozeseté po celém Dánsku i mimo něj. Zde strávili dvě noci a účastnili se programu, který jim dánské rodiny připravily.

Z Rejsby jsme vyrazili po zhodnocení setkání ráno 13. listopadu plni dojmů, obohaceni o srovnání studentského života v Česku a Dánsku a nové kompetence – jak jazykové, individuální a společenské, tak k řešení problémů v klíčových oblastech. Už teď se těšíme na návštěvu dánských partnerů v Karviné, která proběhne v dubnu 2024 a kterou začínáme pomalu dolaďovat.

Tato aktivita byla spolufinancována programem Evropské unie Erasmus+.

FOTOalbum

Za realizační tým Mgr. Michal Ledwoń