Virtuální prohlídka školy

Vítejte na internetových stránkách
Gymnázia Karviná

 

Provoz sekretariátu během letních prázdnin:

1. - 12. 7. 2024 od 9.00 do 11.00 hodin

12. - 21. 8. 2024 od 9.00 do 11.00 hodin

V termínu od 15. 7. - 9. 8. bude sekretariát školy uzavřen.

od 26. 8. 2024 běžný provoz školy

 

 

 

Studentky reprezentovaly Gymnázium Karviná na mezinárodním setkání EPAS

Autor: Mgr. J. Janková
Zobrazeno: 980x

eu_volby.jpg (44 KB)Gymnázium Karviná rozvíjí znalosti, dovednosti a schopnosti žáků. Naše cíle jsou v souladu s cíli Evropské unie. Podporujeme u žáků rozvoj kritického myšlení a usilujeme o to, aby se stali platnými členy společnosti, která si cení lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a lidských práv. 

Realizujeme několik projektů, mezi jinými jsme zapojeni do programu Školy – Vyslanci Evropského parlamentu (EPAS – European Parliament Ambassador Schools). Ten nabízí studentům příležitost dozvědět se více o úloze EP a pochopit, jaká práva jim plynou z občanství EU. Hlavním garantem programu na Gymnáziu Karviná je zástupkyně ředitele školy, Mgr. Monika Brzá. 

V loňském školním roce jsme vyhráli cenu pro nejaktivnější školu v programu EPAS ČR. Odměnou byl zájezd do Štrasburku a možnost se seznámit s činností EU napřímo. Letos jsme byli pozváni na setkání vyslaneckých škol do rakouského Štýrského Hradce. Měli jsme příležitost se setkat se studenty a učiteli z šesti zemí, a to Chorvatska, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Slovinska. Výjezdu se zúčastnilo šest studentek – Nela Kudlová a Rozárka Sobotková z 2. A, Karolína Paraničová a Eliška Vu z 3. A, Julie Mazurková a Karolína Onderková ze 7. X. 

Zažili jsme čtyři nabité dny plné setkání, workshopů, poznávání a inspirace. Studentky byly rozděleny do mezinárodních skupin a absolvovaly několik dílen, kde např. tvořily komiks, pomocí aplikace Action Bound plnily úkoly spojené se zajímavostmi města Štýrský Hradec, učily se akademickou argumentaci, prozkoumaly platformu Together EU, v rámci udržitelnosti se pokoušely vytvořit ze starého trička tašku a v neposlední řadě se zamýšlely nad příčinami konfliktů a podílely se na tvorbě koláže vycházející z Picassovy Guernicy. Učitelé z vyslaneckých škol ze šesti zemí sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe z programu EPAS. Navázali kontakty, získali vzdělávací materiály a inspiraci. Z množství informací zmiňme alespoň síť Europe Direct nabízející bezplatný přístup k informacím o EU a vzdělávací program Zažijte Evropu, kde studenti mohou zažít simulační hru či imerzivní kino.

Celou akci spolumoderoval ředitel styčného úřadu EU Stephen Clark. Studentky se zapojily také do debaty s poslanci EP – Markétou Gregorovou z ČR, Georgem Mayerem z Rakouska, Ernö Schaller-Barossem z Maďarska a Ivanem Štefancem ze Slovenska. Celou akci mediálně pokrýval žurnalistický tým z řad mladých lidí, vše je dostupné zde. Závěr akce v nádherných prostorách Congress Graz korunoval varhanní koncert, v průběhu kterého zazněly klasické i popkulturní skladby včetně hymny EU Óda na radost. 

Vážíme si pozvání na tuto akci, děkujeme paní Ireně Kubáškové, tiskové atašé EP, která celou akci za Česko zorganizovala a zajistila. Vše proběhlo hladce a my si odvážíme plno zážitků a nových zkušeností. Před blížícími se volbami do Evropského parlamentu (6.–9. června 2024) si dovolíme sdílet podnět Use Your Vote, a přidat se tak ke snaze zvýšit povědomí právě o těchto volbách.

Julie Janková

Odkaz na

fotogalerii I autor Copyright: European Parliament/Thomas Raggam https://photos.app.goo.gl/mqL9dY6MN1VqXneF6

eu_volby2.jpg (23 KB)fotogalerie II Copyright vybraných fotek Jan Majnek (Sokolov)
https://photos.app.goo.gl/cJovarsSSxeFSNaf9

Z dojmů studentek …

Workshopy byly zaměřené hlavně na komunikaci a spolupráci s lidmi ve skupinkách, do kterých jsme byli předem rozděleni. Bylo senzační si zkusit komunikovat celý den jen v angličtině nebo popřípadě využít i jiný z jazyků, které člověk ovládá, najít si nové zahraniční či české kamarády. Zažít debatu a mírnou hádku poslanců naživo a smět jim pokládat otázky, se stalo taktéž nezapomenutelným zážitkem. Ovšem nejkrásnější moment nadešel až poslední den workshopů, kdy na nás na závěr čekalo úžasné překvapení ve formě varhanního koncertu.  

Kája Paraničová

Návštěva Grazu pro mě bezpochyby byla jednou z nejlepších akcí, kterou jsem kdy zažila, a jsem nesmírně vděčná za tuto možnost. Za pouhé 4 dny jsem prožila obrovské množství nejrůznějších zážitků s úžasnými lidmi okolo sebe, se kterými jsem se v průběhu více seznámila. 

 Co se týče programu, hned při zahájení jsme byli rozděleni do skupin, v rámci kterých jsme se zúčastnili pěti zajímavých workshopů s aktuální tematikou voleb, problémů a výzev, kterým čelí Evropská unie. Přestože byly občas vyčerpávající, po každém z nich nás čekalo chutné a osvěžující občerstvení. Noci jsme následně strávili v krásném motelu poblíž centra, který naprosto předčil naše očekávání.

 Graz je jistě nádherné město se spoustou míst, která stojí za návštěvu, nicméně nabitý program příliš nedovoloval jeho dostatečné prozkoumání. Společně s ostatními jsme se tedy shodli na tom, že bychom zde rádi opět zavítali.

Kája Onderková

 Osobně jsem velmi ráda, že jsem se mohla zúčastnit něčeho tak kouzelného, jako je projekt EPAS. Díky němu jsem měla možnost dozvědět se nové informace o EU, poznávat krásy města Graz a taky poznat spoustu skvělých lidí. Ač jsem se původně bála rozdělení do skupin s úplně cizími studenty z různých zemí světa, časem se ukázalo, že jsou to úžasní lidé a se spoustou z nich zůstanu bezpochyby v kontaktu i nadále. Navíc jsem se v průběhu projektu mohla dále zdokonalovat v angličtině, což považuji za velký benefit. Celkově si myslím, že mi těchto několik dní přineslo úžasné kamarády a nespočet zážitků, na které nikdy nezapomenu.

 Rozárka Sobotková

 Zajímavou, ale i náročnou zkušeností pro nás byly nabité workshopy o EU, zvláště při komunikaci v angličtině. Debaty poslanců, překvapivý koncert, vyvěšení vlajky a prožité zážitky v Grazu patřily k nezapomenutelným okamžikům. Program nabízel zajímavé workshopy k tématům EU, doplněné pravidelným občerstvením a pobytem v krásném moderním ubytování. Účast na projektu EPAS nám poskytla zcela nové informace o Evropské unii, přátelství a možnost zdokonalit si konverzaci v angličtině. Celkově to bylo pro nás nezapomenutelné období plné skvělých lidí a zážitků. Graz díky EPAS programu má v našich srdcích speciální místo a ráda ho navštívím znovu. 

Nela Kudlová, Julie Mazurková

#bylotosuper #EPAStogether2024 #EU #UseYourVote 

Výlet do Grazu byl jednou z těch nejzajímavějších zkušeností, na kterou nikdy nezapomenu. Programy byly pestré, workshopy skvělé, i když trochu náročné k vydržení, ale já si myslím, že za to stály. Tyto workshopy mi umožnily pochopit fungování Evropské unie, její cíle a také podstatu programu EPAS. Navíc jsem se v Grazu seznámila se studenty z různých zemí, díky čemuž jsem si mohla vylepšit svoji znalost a konverzaci angličtiny. Jídla jsme měli dost, se širokým výběrem chutí. Město Graz bylo velice překrásné, architektura a památky... Akce byla zakončena varhanním koncertem, který mi stále zůstává v srdci. Kdybych měla možnost tuto akci zažít znovu, rozhodně bych do toho šla. Stálo to za to.

 Vu Thi Huong

#EPAStogether2024 #UseYourVote

 Z mediálních výstupů…

video 

Gymnázium, Karviná, příspěvková organizace
Karviná-Nové Město, Mírová 1442, 735 06
IČ: 62331795

+420 596 311 197
kancelar@gym-karvina.cz
DS: 7wwfxjx

Přípravné centrum Cambridge zkoušek
WEBdesign: Jan Swiatkowski & matuteam 2019
Ochrana osobních údajů