Virtuální prohlídka školy

Vítejte na internetových stránkách
Gymnázia Karviná

 

Provoz sekretariátu během letních prázdnin:

1. - 12. 7. 2024 od 9.00 do 11.00 hodin

12. - 21. 8. 2024 od 9.00 do 11.00 hodin

V termínu od 15. 7. - 9. 8. bude sekretariát školy uzavřen.

od 26. 8. 2024 běžný provoz školy

 

 

 

Exkurze do NsP v Karviné Ráji

Autor: Mgr. Zuzana Kardošová
Zobrazeno: 854x

1_mini.jpg (15 KB)Letos jsme se jako žáci 3. ročníku, budoucí studenti medicíny a dalších zdravotnických oborů,  vydali na exkurzi do Nemocnice v Karviné Ráji díky podpoře paní Mgr. Jany Hálové - Bialkové, náměstkyni pro ošetřovatelskou péči.

 

Program exkurze byl velmi nabitý, vrchní sestry jednotlivých oddělení si nás předávaly a jako erudované odbornice zásobily spoustou zajímavých informací, které běžný smrtelník neodborník, nemá jak zjistit.

Asi nejvíc nás uchvátily operační sály, ve kterých právě probíhala ortopedická operace kolene a kyčle. Být přítomen metr od operačního stolu a koukat do otevřené rány, kde vidíte obnaženou kost, kterou právě operatér řeže, je zkušenost pouze pro otrlé.

ARO bylo neméně adrenalinové. Vyzkoušeli jsme jak resuscitovat člověka, samozřejmě na dokonalé modelové pomůcce. V seriálu to vypadá velmi jednoduše, ale v reálu tuto fyzickou zátěž nezvládnete provádět s potřebnou silou déle jak 5 minut.

Na oddělení rentgenů jsme sice nezkoušeli přístroje, ale překvapily nás snímky výjimečných zlomenin a břišní dutiny s cizími tělesy uvnitř – nožem, vidličkou, mincí atd. Obchůzka pokračovala na oční oddělení. Zde nám paní vrchní promítla záznam operace výměny čočky, kdy mini přístroji jak pro panenky, lékař po částech orgán z oka preparuje. I tento realistický pohled slabší jedinci nezvládali. Skalpely a další nástroje, které jsme měli možnost doslova ohmatat, jsou oproti ortopedii  milimetrové.

Stravovací provoz pro nás připravil lahůdkovou svačinku a pestrou obchůzku jsme pokračovali na oddělení hematologické.  Všechny zážitky byly rázem zapomenuty, kdy jsme končili na oddělení dětském a porodním a pokochali jsme se spokojeným novorozeným miminkem.

Náplň celé exkurze byla velmi vyčerpávající, ale stála za to a díky za zajímavé zážitkové učení!

FOTOalbum

 Adriana Ledvoňová, Ondřej Siuda, 3.A

Gymnázium, Karviná, příspěvková organizace
Karviná-Nové Město, Mírová 1442, 735 06
IČ: 62331795

+420 596 311 197
kancelar@gym-karvina.cz
DS: 7wwfxjx

Přípravné centrum Cambridge zkoušek
WEBdesign: Jan Swiatkowski & matuteam 2019
Ochrana osobních údajů