Virtuální prohlídka školy

Vítejte na internetových stránkách
Gymnázia Karviná

 

Provoz sekretariátu během letních prázdnin:

1. - 12. 7. 2024 od 9.00 do 11.00 hodin

12. - 21. 8. 2024 od 9.00 do 11.00 hodin

V termínu od 15. 7. - 9. 8. bude sekretariát školy uzavřen.

od 26. 8. 2024 běžný provoz školy

 

 

 

Den wellbeingu a Den bez mobilu na Gymnáziu Karviná

Autor: Mgr. J. Janková
Zobrazeno: 1178x

well_mini.jpg (21 KB)Ve čtvrtek 22. února na Gymnáziu Karviná proběhl Den pro wellbeing.

Škola se tak připojila do akce Týden pro wellbeing ve škole! Fialová barva je spojována s mentálním zdravím, proto jsme vyhlásili výzvu a nabídli žákům možnost ve čtvrtek přijít oděni do fialové a dát tak najevo, že jim na duševní pohodě záleží. O velké přestávce měli všichni možnost napsat pozitivní vzkaz někomu ze spolužáků, ale i učitelů či správních zaměstnanců. A že se pozitivních psaníček nakonec sešlo! Několik bylo adresováno i paním uklízečkám a kuchařkám nebo pánům školníkům. Všechny lístky byly rozneseny a přispěly tak, doufejme, k lepší pohodě a náladě lidí ve škole.

Téma duševního zdraví je velmi aktuální. Mladí lidé se potýkají a zabývají mnohými fenomény. Uvědomujeme si, že škola je místo, kde žáci tráví velkou část dne a zaujímá významnou část jejich životů. Dobré výsledky vzdělávání jsou mj. podmíněny dobrým prostředím, ve kterém se učení realizuje. Usilujeme o tom, abychom pro žáky představovali bezpečné a pozitivní prostředí. Na Gymnáziu Karviná mají žáci možnost své pocity sdílet, požádat o pomoc – ať už učitele, spolužáka, ale také školní psycholožku, metodičku prevence, výchovného poradce…

A co vlastně wellbeing znamená?

Wellbeing podle Světové zdravotnické organizace WHO představuje obraz celkového duševního zdraví. Je to stav, ve kterém si člověk uvědomuje svůj vlastní potenciál, dokáže se vyrovnat s běžnými stresy života, může produktivně a plodně pracovat a přispívat své komunitě.

V pozitivní psychologii se tímto termínem označuje ideální stav osobní pohody, prosperity a vzkvétání. Jde především o reflexi kvality prožitků v živote, jejich vyhodnocování, sdílení a zlepšování. zdroj: https://blog.cesko.digital/2021/07/wellbeing

Dovolujeme si sdílet několik rad od centra LOCIKA.

https://www.centrumlocika.cz/novinky/centrum-locika-se-hrde-pripojuje-k-tydnu-pro-wellbeing-ve-skole

Sdílíme vzkazy, které pisatelé vzkázali všem:

Děkuji za každý žákovský úsměv. Povzbudí mě! Monika Brzá

Gympl never gonna give you up, never gonna let you down! Autor neznámý

O týden později jsme navázali na akci Den pro wellbeing a uspořádali Den bez mobilu. Tento den o velké přestávce zněly z rozhlasu písně. Chtěli jsme tak žáky motivovat, aby si povídali, vylezli ze třídy a třeba si i zatancovali. Některým se to povedlo alespoň na chvíli. A i to se počítá. Vždy je někdy a někde potřeba začít.

A proč zrovna ve čtvrtek 29. února? V kalendáři má únor 29 dní. Tento den je v kalendáři jen jednou za čtyři roky, je dnem přestupného roku. V únoru je každý rok druhé úterý také Dnem bezpečnějšího internetu, po celém světě si ho připomíná více než 190 zemí.

29. únor je takový dárek – den navíc. Pokusili jsme si ho užít a využít pro náš wellbeing a uvědomění si rizik spojených s používáním internetu a života v digitálním světě (Více zde: https://www.dvojklik.cz/saferkidsonline/deti-a-zavislost-na-telefonech-jak-s-ni-zatocit/)

Ve fotogalerii jsou ke zhlédnutí fotografie z obou dnů.

Děkujeme vše, kteří se zapojili.

Gymnázium, Karviná, příspěvková organizace
Karviná-Nové Město, Mírová 1442, 735 06
IČ: 62331795

+420 596 311 197
kancelar@gym-karvina.cz
DS: 7wwfxjx

Přípravné centrum Cambridge zkoušek
WEBdesign: Jan Swiatkowski & matuteam 2019
Ochrana osobních údajů