Virtuální prohlídka školy

Vítejte na internetových stránkách
Gymnázia Karviná

 

Provoz sekretariátu během letních prázdnin:

1. - 12. 7. 2024 od 9.00 do 11.00 hodin

12. - 21. 8. 2024 od 9.00 do 11.00 hodin

V termínu od 15. 7. - 9. 8. bude sekretariát školy uzavřen.

od 26. 8. 2024 běžný provoz školy

 

 

 

Gulag XR - moderní dějiny a virtuální realita

Autor: Mgr. J. Janková
Zobrazeno: 1227x

gulag.jpg (21 KB)Žijeme v době, kdy se všechno děje rychle, zprávy sledujeme živě, okamžitě sdílíme své dojmy a pocity. Vše urychlil nástup umělé inteligence, resp. chatu GPT, (nejen) ve školním prostředí. Na naší škole se snažíme jít s dobou a reflektovat nové trendy. Příkladem toho může být workshop pro žáky kvarty, který proběhl 14. listopadu 2023.

Tématem vzdělávacího programu byly sovětské represe. Je založen na na historických a archeologických výzkumech spojených s moderními technologiemi jako je virtuální a rozšířená realita nebo komiks. Žáci mají během akce možnost “zažít” atmosféru gulagu a díky inovativním technologiím a přístupům, získají mnohem více informací i prožitků než při běžné hodině. Reálné příběhy žákům pomáhají pochopit příčiny a důsledky těchto represí.

 Gulag XR vzniká pod vedením českého sdružení Gulag.cz ve spolupráci se vzdělávací společností Scio, německým Memorialem, polským Kolegiem východní Evropy a slovenskou pobočkou Post Bellum. Technologické řešení projektu (virtuální a rozšířená realita) se opírá o výsledky expedic a terénního výzkumu sdružení Gulag.cz. S ruským sdružením Memorial, nositelem Nobelovy ceny za rok 2022, také vyvíjíme ruskou verzi pomůcky a spolupracujeme s ním i na obsahové náplni celého projektu. Projekt je financován v rámci evropského programu Erasmus Plus. https://www.gulagxr.eu/cs

Lektorem programu na naší škole byl pan Andrej Novik, spolupracovník mj. společnosti Post Bellum, učitel a didaktik s bohatými zkušenostmi. Stejný program byl realizován také na Ostravské univerzitě s budoucími učiteli. Ti měli tak bezprostřední možnost práci žáků Gymnázia Karviná analyzovat - žáci obdrželi pracovní listy. Rozvíjíme tak naši spolupráci mezi oběma institucemi.

Přestože gulag a sovětské represe patří k vážným a těžký tématům, chceme se jim věnovat. A nebojíme se k tomu využívat i nejnovější technologie.

Ze zpětné vazby žáků

“Přijde mi to jako super způsob, jak téma skutečně přiblížit. Je to možnost, jak si dlouhodobě uchovat vědomosti, zážitky.”

Na fotografie se můžete podívat do fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/ETaRo6ru3NB6AusP9

A můžete také zhlédnout reportáž TV Polar

https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000040116/studenti-karvinskeho-gymnazia-zazili-vyuku-i-s-virtualni-realitou

FOTOalbum

Gymnázium, Karviná, příspěvková organizace
Karviná-Nové Město, Mírová 1442, 735 06
IČ: 62331795

+420 596 311 197
kancelar@gym-karvina.cz
DS: 7wwfxjx

Přípravné centrum Cambridge zkoušek
WEBdesign: Jan Swiatkowski & matuteam 2019
Ochrana osobních údajů